Çatak Diş Deposu olarak distribütörü olduğumuz Carestream Dental ile birlikte düzenlediğimiz CS3600 Intraoral Scanner eğitimi ve sunumuyla beraber dijital diş hekimliğine giriş kapısı olan ağız içi tarayıcıların bilgisayar desteğiyle direkt olarak hasta ağzından dijital ölçü alma, tarama ve buna uygun restorasyonların hazırlanabildiği günümüz teknolojisinin kazançlarından bahsettik. Hem tek seans gibi çok daha kısa sürede tedavinin tamamlanabilmesi hem de daha estetik olması, hasta ve hekim açısından bu sistemlerin ne kadar avantajlı olduğunu gördük.

Diş hekimlerinin ve diş teknisyenlerinin birlikte takip ettiği sunum ve eğitim programında katılımcılar, aynı zamanda dijital taramanın gücünü kullanma fırsatı buldular. Olağanüstü klinik sonuçlar elde etmelerine yardımcı olması açısından Canlı, Tam, Renkli, HD ve 3 Boyutlu Carestrem CS3600 Intraoral Scanner ile taramanın daha akıllı bir yolunu keşfettiler.

Çatak Diş Deposu Genel Koordinatörü Anıl Gencer ve Türkiye Satış Direktörü D.Gökhan Ak’ın önderliğinde Çatak Ailesi olarak Ankara’da sizleri bir araya getirmiş olduğumuz organizasyonda;keyifli anlatımıyla engin tecrübelerini bizimle paylaşan; başta Carestream İşletme Müdürü David Claridge, Ortadoğu Bölgesi Satış Müdürü Martin Serck, Teknik Destek ve Satış Müdürü Ahmad Alqadi’ye teşekkür eder; bizleri onurlandırarak davetimize teşrif eden tüm Diş Hekimi ve Diş Teknisyenlerimize saygı ve sevgilerimizi sunarız.

Buharlı makinelerle ilk sanayi devrimini gerçekleştirdik, ardından elektrikle tanışarak bu devrimi ikinci evreye taşıdık ve dijital teknolojiyi keşfederek 3. Sanayi Devrimine kadar geldik. Sürekli gelişen teknoloji nedeniyle artık endüstrimiz bu evreyi de aşmak zorunda kaldı ve Endüstri 4.0 adıyla da bilinen 4.Sanayi Devrimine ulaştık.

Endüstri 4.0 genel hatlarıyla; robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin fabrikalardan evlere inmesi, devasa miktarda ki bilgi yığınını veri analizleriyle ayıklanıp değerlendirilmesi ve daha birçok yeniliklerle incelenebilir.

Endüstri 4.0’ın en büyük amacı, birbirleriyle haberleşen, sensörlerle ortamı algılayabilen ve veri analizi yaparak ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretim yapmaktır.

Globalleşmeyle birlikte teknoloji ve hız hayatımıza gün geçtikçe daha çok giriyor. İşte diş hekimliği de bu anlamda gün geçtikçe daha çok dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme süreci de hastalarınıza daha kısa sürede hızlı ve konforlu tedaviler sunmanıza olanak veriyor.

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi Carestream CS3600 ile birlikte gerçeğe en yakın doğruluk payı ile alınan ölçü diş hekimliğinde kullanılan bir CAD/CAM sistemi yani bilgisayar yardımıyla dişin tasarlanması ve üretilmesine olanak sağlar. Klasik ölçü malzemeleri olmadan bilgisayar teknolojisini kullanarak tek seansta en uygun restorasyonu yapmaya imkân veren son teknoloji bir diş hekimliği uygulamasıdır.

Kullanıcıya kolaylık sağlayan bir teknoloji olan CS3600, hem hastaya hem de diş hekimine fayda sağlar. Belirgin bir öğürme refleksi diş tedavisinin gerçekleştirilmesi için potansiyel bir problemdir. Bu açıdan bir dizi strateji mevcut olsa bile, en basit prosedürlerin bile kabul görmediği hastalar vardır. Bu durum, tedavi planı ve sonucu üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Bu sorun ağız içi tarama sistemiyle birlikte tamamen sona ermiş bulunuyor.

Bununla birlikte ağız içi tarayıcılar; azaltılmış hasta rahatsızlığı, zaman verimliliği, basitleştirilmiş klinik prosedürleri ve ölçü malzemelerine gerek kalmadan yüksek doğruluğa sahip taramalar yakalama ve bunları kolay depolama imkânı gibi birçok avantaj sunuyor. Bir diğer avantaj ise, hemen görselleştirilebilen tarama veri sonuçlarının teknisyene e-posta yoluyla kolayca ulaştırabilmesi.

Bir ağız içi tarayıcıda en önemli unsur verilerin kalitesi olmalıdır; buna ‘’doğruluk’’ diyoruz. Doğruluk, bir ölçünün gerçek değerlere uygunluğunu ifade eder. Doğruluk en önemli unsur olmakla birlikte, tekrarlanabilirliği yani ‘’kesinlik’’ olmadan da bir şey ifade etmemektedir. CS 3600 yapılan son Avrupa araştırmalarında bu iki unsur açısından piyasadaki rakiplerini üstün kalitesiyle geride bırakmıştır

Görüntüleme sistemlerinde kült marka KODAK’ın yeni adı: CARESTREAM. Firma son teknoloji ürünü CS 3600 ile dünyadaki tüm rakiplerine fark atıyor.

Diş sağlığında devrim niteliğinde bir cihaz olan Carestream CS3600 ile dijital diş hekimliğinde, hem zaman, hem de paradan tasarruf sağlıyorsunuz. Bu yöntemle yapılan estetik operasyonlar sayesinde beklentilerinizden daha güzel bir gülüşe hem hastalarınız hem siz sahip olabilirsiniz.